ISO 45001 Belgesi Nasıl Alınır?

İşletmelerde yer alan İş Sağlığın ve İş Güvenliğinin daha iyi bir hale gelmesini amaçlayan ISO 45001 belgesine sahip olmak isteyen bir işletme, ilk olarak Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından belirlenmiş olan ölçütlere uygun bir anlayışa sahip olup o anlayışı benimsemelidir. Belge sahibi olmak isteyen işletmelerin sadece uygun bir anlayışa sahip olması yeterli değildir. Eş zamanlı olarak bu yeterliliği kanıtlamalıdır.

Aşan Danışmanlık olarak ISO 45001 belgesine sahip olmak isteyen bir işletmenin izlemesi gereken aşamaları şöyle sıralayabiliriz:

  • Her şeyden önce ilk önce prosedürlere uygun olarak gerekli kıstasları yerine getirmek.
  • Bu kıstasların ne kadar yeterli olduğunu denetleyerek kontrol etmek; eğer ki yeterli değilse eksik yönleri ve yönetmelikleri tamamlayarak ona uygun kurallar belirlemek.
  • Son safhada ise gerekli teftiş ve denetleme aşamasını başarıyla geçmek.

ISO belgelendirme kuruluşları işletmeyi ISO 45001 belgesini almaya yeterli görürse, işletme ISO 45001 belgesinin sahibi olur. Aksi bir durumda yani herhangi bir eksiğin saptanması gibi durumlarda, ikinci bir teftiş ve denetleme işlemine kadar saptanan eksiklerin tamamlanması istenir ve eksiklerini tamamlayan işletme ISO 45001 belgesini almış olur.ISO 45001

İşletmelerin belge alma aşamalarında yeterli miktarda zamanı yoksa Aşan danışmanlık uzmanlarıyla ISO 45001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı hakkında daha farklı konuların açıklamaları ve aklınıza takılan soruların cevaplarını bizimle irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.