ISO 45001 Nedir?

Hangi sektörde olursanız olun çalışanlarınıza güvenilir ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak ve faaliyetlerinizden kaynaklanabilecek olası tüm kaza, hastalık ve ölümcül tehditleri belirlemek ve bu tehditlerle birlikte riskleri en aza indirgemek ister misiniz?

Eğer cevabınız evet ise bu konuda yer alan tüm bilgileri Aşan Danışmanlık olarak sizlere bu yazımızda belirteceğiz.ISO 45001

ISO 45001 bir İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardıdır. Dünyada ve uluslararası çapta yer alan ilk İş Sağlığı ve İş Güvenliği Standardıdır. Bu standardın amacı ise olası iş kazalarının ve meslek hastalıklarının en aza indirilerek en iyi çalışma ortamının oluşturulmasıdır.

ISO 45001’den önce 20 yıldan fazla bir süredir iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri için gerekli olan ve en iyi uygulamaları tanımlayan bir standart vardı. Bu standarda ise BS OHSAS deniliyordu fakat 2018 yılında bunun yerini ISO 45001 aldı. ISO 45001 ise günümüzde 80’ den fazla ülkede uygulanmaktadır. Eski bir standardın üzerine inşa edilen bu yeni standart, ISO yönetim standartları için oluşturulmuş olan yüksek seviyeli yapıyı öngörerek, hali hazırda mevcut olan sistemlere uyarlanabilmesini de kısmen kolaylaştırır. Özgün gereklilikler, yasal yükümlülükler ve diğer gerekli şartlara odaklanarak iş güvenliğini, tehlike değerlendirmeleri ile risk yönetimi gibi konuları ele alır.

Yani ISO 45001 nedir sorusunu kısaca, olası iş kazalarını ve meslek hastalıklarını en aza indirmek isteyen bir standart şeklinde cevaplayabiliriz.